Jump menu

«Шелл» в Україні

«Шелл» в Україні

Обрати іншу країну

Secondary Navigation | back to top

Main content |  back to top

«Шелл» та ДК «Укргазвидобування»

В рамках спільної діяльності закінчено буріння двох пошукових свердловин

У вересні 2011 р «Шелл» та «Укргазвидобування» підписали оновлений договір про спільну діяльність на заміну первинної угоди від 2006 р. Мета договору залишилася незмінною – спільний пошук і видобуток вуглеводнів. «Шелл» стала оператором проекту на початковому етапі пошуково-розвідувальних робіт. Договір передбачає проведення робіт на ділянках загальною площею близько 1300 км² у Харківській області.

Сторони спільно розробили і затвердили технічну програму початкового етапу пошуково-розвідувальних робіт. По її закінченню витрати «Шелл» на спільну діяльність можуть досягти 200 млн дол США.

В рамках договору компанії закінчили буріння двох пошукових свердловин (у вересні 2013 року - в Первомайському районі Харківської області, а у березні 2014 року - в Близнюківському районі Харківської області).

Всі роботи ведуться відповідно до вимог українського законодавства та міжнародних стандартів із охорони навколишнього середовища. Результати моніторингу екологічних показників бурового майданчика першої свердловини наразі підтверджують відсутність впливу робіт, що проводились на буровій, на навколишнє середовище.

За результатами буріння пошукових свердловин в рамках проекту спільної діяльності планується підтвердити наявність покладів природного газу в ущільнених пісковиках.

В рамках проекту спільної діяльності з ПАТ «Украгазвидобування» компанія виділила на допомогу районам близько півтора мільйона гривень. Пріоритетні напрямки соціальних ініціатив визначені спільно з місцевими жителями та органами місцевої влади.

Наприклад, було виділено кошти на закупівлю медикаментів для районної лікарні, встановлено вуличне освітлення, проведено ремонт доріг та заміну опалювальних систем в місцевих школах.

Карта Юзівської ділянки

Карта Юзівської ділянки

24 січня 2013 року Уряд України підписав угоду про розподіл продукції (УРП) з інвесторами "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В." і ТОВ «Надра Юзівська». Мета УРП – розвідка і видобуток вуглеводнів на Юзівській ділянці. Угода підписана терміном на 50 років.

Юзівська ділянка знаходиться в Дніпровсько-Донецькому нафтогазоносному басейні на території двох областей: Донецької (Краснолиманський, Слов'янський, Олександрівський, Костянтинівський, Артемівський, Добропільський і Ясиноватський райони) і Харьківської (Балаклійський, Ізюмський і Барвінковський райони).

Розмір ділянки складає 7886 км2.

Частки участі інвесторів «Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В.» і ТОВ «Надра Юзівська» в проекті складають по 50%.

«Шелл» є оператором проекту.

Тип вуглеводнів на Юзівській ділянці

На Юзівській ділянці прогнозується наявність природного газу ущільнених пісковиків. Це один з трьох видів так званого нетрадиційного газу. До нетрадиційного також відноситься газ вугільних пластів і сланцевий газ (газ у сланцях).

За хімічним складом нетрадиційний газ нічим не відрізняється від звичайного, традиційного, видобуток якого в Україні, в тому числі і в Харківській області, ведеться десятиліттями.

Нетрадиційним він називається через те, що знаходиться у щільніших породах і потребує застосування технологій інтенсифікації притоку свердловини (наприклад, гідравлічного розриву пласта).

Видобуток газу ущільнених пісковиків відрізняється від видобутку сланцевого тим, що зазвичай відбувається на більшій глибині і за допомогою вертикальних, а не горизонтальних свердловин.

Етапи проекту розробки Юзівської ділянки

Життєвий цикл проекту з розвідки та видобутку газу ущільнених пісковиків включає в себе розвідку, в тому числі дослідно-промислову розробку та оцінку, і промислову розробку родовища.

Початковий етап геологічного вивчення Юзівської ділянки передбачає отримання даних сейсморозвідки та буріння до 15 пошукових свердловин протягом п’яти років. Тобто, перехід до промислової розробки можливий не раніше, ніж через кілька років та лише в разі підтвердження наявності  достатньої кількості запасів природного газу.

Будь-які фактичні роботи на Юзівській ділянці розпочнуться лише після проведення комплексної оцінки стану навколишнього середовища. Перший етап цього дослідження вже розпочато.

Задля максимального врахування знань та експертизи місцевих експертів компанія «Шелл» запросила українські неприбуткові громадські організації екологічного спрямування долучитися до цього процесу. Шляхом відкритого конкурсу було відібрано чотири НГО. За посиланням дізнайтеся перелік організацій, які взяли участь у дослідженні стану навколишнього середовища Юзівської ділянки.

Наприклад, дослідження гідрологічних та гідрогеологічних умов регіону, стану водних ресурсів, стану і використання земель, середовища проживання рідкісних видів тварин і рослин тощо. Про внесок громадських організацій до оцінки стану довкілля Юзівської ділянки можна дізнатися з брошури

Компанія «Шелл» також сформувала групу експертів для ознайомчої поїздки на родовище сланцевого газу Марселлус (США). До групи увійшли представники екологічних об'єднань, громадських організацій, вчені профільних науково-дослідних інститутів. За посиланням дізнайтеся детальніше про візит на газовий проект у США, що відбувся у вересні 2013 року.

Інвестиції в проект, соціальні інвестиції для громади, робочі місця

Очікувані інвестиції в Юзівський проект на етапі геологічного вивчення складуть не менше 200 мільйонів доларів США.

У разі успіху та переходу до промислової розробки проект може принести мільярди доларів інвестицій, надходження в державний і місцеві бюджети в якості податків, створення нових робочих місць, розвиток супутніх галузей промисловості, як-то цементної, трубної, логістичної тощо.

Та вже на початку реалізації проекту, тобто задовго до комерційної розробки Юзівської ділянки, інвестори будуть підтримувати соціальні проекти в розмірі до 2 млн. доларів США на рік.

Це може бути облаштування доріг, встановлення освітлення або будівництво очисних споруд. Визначати спрямованість соціальних інвестицій буде спеціальний координаційний комітет, до складу якого, зокрема, увійдуть представники територіальних громад, «Шелл», громадських організацій, державних органів.

Також, інвестори докладатимуть усіх зусиль, аби на етапі початкового геологічного вивчення частка українського персоналу в проекті складала більше 60%, а на етапі промислової розробки - більше 80%.

Принципи ведення діяльності

«Шелл» має великий досвід безпечної та успішної розвідки й видобутку природного газу в подібних проектах у всьому світі. Під час роботи на Юзівській ділянці «Шелл» буде застосовувати свої світові принципи операційної діяльності, спрямовані на захист водних ресурсів, якості повітря, дикої природи і спільнот.

Поряд із застосуванням власних принципів, «Шелл» працює у відповідності з місцевим законодавством.

Українське законодавство передбачає суворе регулювання питань, пов'язаних із захистом навколишнього середовища під час газовидобувної діяльності, у тому числі участь громадськості в цих процесах.

Також, «Шелл» дотримується принципів відкритості та прозорості. Для інформування місцевих громад, ЗМІ, недержавних громадських організацій ведеться широка інформаційно-освітня кампанія: регулярні семінари, публікації в ЗМІ, зустрічі з громадами.

Інструменти