Jump menu

«Шелл» в Україні

«Шелл» в Україні

Обрати іншу країну

Secondary Navigation | back to top

Main content |  back to top

«Шелл» та ДК «Укргазвидобування»

В рамках спільної діяльності закінчено буріння двох пошукових свердловин

У вересні 2011 р «Шелл» та «Укргазвидобування» оновили договір про спільну діяльність. Метою договору був спільний пошук і видобуток вуглеводнів. «Шелл» стала оператором проекту на етапі пошуково-розвідувальних робіт. Наразі компанії завершили пошуково-розвідувальні роботи в рамках договору. Виходячи з отриманих результатів розвідки, сторони погодили рішення про припинення дії договору.

Для здійснення пошуково-розвідувальних робіт на території Харківської області було пробурено дві пошукові свердловини: Біляївська-400 (Первомайський район Харківської області) та Ново-Мечебилівська-100 (Близнюківський район Харківської області). Результати буріння допомогли досягти мети, яку мав пошуково-розвідувальний етап , а саме: було зібрано, оброблено та оцінено геологічні дані ділянок, що знаходяться в зоні співробітництва. 

Наразі ведуться роботи з підготовки свердловин до ліквідації, а бурові майданчики готують до рекультивації. Одним із ключових питань, що хвилює широкий загал громадськості, та особливо жителів поблизу наших бурових майданчиків, є підхід компанії до утилізації відходів. Питання вибору методу утилізації бурових шламів є надзвичайно актуальним для громадськості і підіймалося протягом усього періоду реалізації проекту.

Відомо, що українські природоохоронні стандарти дозволяють утилізувати відходи буріння – буровий шлам – безпосередньо на майданчику. Однак, зважаючи на суспільний інтерес та запит громадськості на відповідальне поводження з відходами, компанія ухвалила рішення про розміщення відходів на спеціалізованому полігоні, а не на буровому майданчику, хоча такий варіант утилізації є більш дорожчим.

Проте, вважаємо, що він є виграшним з багатьох точок зору. По-перше, це усуває занепокоєність місцевих громад та власників земельних ділянок щодо можливого впливу шламів на ділянку, що отримана у користування для спорудження свердловин. По-друге, буровий шлам буде використано для облаштування полігону, що покращить його функціональні можливості.

Крім того, використання потужностей комунального підприємства Харківщини дозволяє підтримати ділову активність в регіоні, зберегти робочі місця та сприяти надходженню податкових платежів до відповідних бюджетів.

Наразі на свердловинах розпочато роботи з вивезення відходів буріння та їх утилізації на Дергачівському полігоні у Харківській області. Цей полігон було вибрано в результаті тендерної процедури, яка враховувала відповідність діяльності підприємства екологічним стандартам компанії, чинному законодавству України та принципам прозорості й обгрунтованості ціноутворення.

Рідину, яка вийшла із свердловини після проведення гідророзриву на Біляївській-400, було вивезено і утилізовано на спеціалізованому підприємстві у Харкові. На свердловині Ново-Мечебилівська-100 у Близнюківському районі гідророзрив не проводився.

Всі роботи ведуться відповідно до вимог українського законодавства та міжнародних стандартів із охорони навколишнього середовища. Результати моніторингу

В 2013-2014 рр. на допомогу районам проведення робіт було виділено близько 2,7 млн гривень. Пріоритетні напрямки соціальних ініціатив визначені спільно з місцевими жителями та органами місцевої влади. Наприклад, було замінено системи опалення в двох місцевих школах, здійснено капітальний ремонт сільського дитячого садка, встановлено вуличне освітлення, проведено ремонт доріг, виділено кошти для закупівлі медикаментів у двох районних лікарнях, у Первомайському районі було пробурено водну артезіанську свердловину.

Карта Юзівської ділянки

Карта Юзівської ділянки

24 січня 2013 року Уряд України підписав угоду про розподіл продукції (УРП) з інвесторами "Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В." і ТОВ «Надра Юзівська». Мета УРП – розвідка і видобуток вуглеводнів на Юзівській ділянці. Угода підписана терміном на 50 років.

Юзівська ділянка знаходиться в Дніпровсько-Донецькому нафтогазоносному басейні на території двох областей: Донецької (Краснолиманський, Слов'янський, Олександрівський, Костянтинівський, Артемівський, Добропільський і Ясиноватський райони) і Харьківської (Балаклійський, Ізюмський і Барвінковський райони).

Розмір ділянки складає 7886 км2.

Частки участі інвесторів «Шелл Експлорейшн енд Продакшн Юкрейн Інвестментс (IV) Б.В.» і ТОВ «Надра Юзівська» в проекті складають по 50%.

«Шелл» є оператором проекту.

Тип вуглеводнів на Юзівській ділянці

На Юзівській ділянці прогнозується наявність природного газу ущільнених пісковиків. Це один з трьох видів так званого нетрадиційного газу. До нетрадиційного також відноситься газ вугільних пластів і сланцевий газ (газ у сланцях).

За хімічним складом нетрадиційний газ нічим не відрізняється від звичайного, традиційного, видобуток якого в Україні, в тому числі і в Харківській області, ведеться десятиліттями.

Нетрадиційним він називається через те, що знаходиться у щільніших породах і потребує застосування технологій інтенсифікації притоку свердловини (наприклад, гідравлічного розриву пласта).

Видобуток газу ущільнених пісковиків відрізняється від видобутку сланцевого тим, що зазвичай відбувається на більшій глибині і за допомогою вертикальних, а не горизонтальних свердловин.

Життєвий цикл проекту з розвідки та видобутку газу ущільнених пісковиків включає в себе розвідку, в тому числі дослідно-промислову розробку та оцінку, і промислову розробку родовища.

Початковий етап геологічного вивчення Юзівської ділянки передбачає отримання геологічних даних та буріння пошукових свердловинданих сейсморозвідки та буріння. Тобто, перехід до промислової розробки можливий не раніше, ніж через кілька років та лише в разі підтвердження наявності достатньої кількості запасів природного газу.

Будь-які фактичні роботи на Юзівській ділянці можуть розпочатися лише після проведення комплексної оцінки стану навколишнього середовища. Оцінку, яку було проведено за участі громадських організацій, вже завершено. З оцінкою можна ознайомитись тут Про внесок громадських організацій до оцінки стану довкілля Юзівської ділянки можна дізнатися з брошури.

У зв’язку з ситуацією на Сході України компанія «Шелл» скористалася договірним правом оголошення про настання форс-мажору щодо деяких конкретних зобов’язань в рамках УРП. Метою такого кроку стало повідомлення сторін УРП щодо неможливості безпечного виконання компанією «Шелл» деяких зобов’язань в межах термінів, узгоджених в рамках УРП, у зв’язку з обставинами, які знаходяться поза межами нашого контролю. Ми продовжуємо виконувати всі роботи, які можна виконувати безпечно, наприклад, окремі роботи зі збору та аналізу геологічних даних, співробітництво з університетами, проекти соціальних інвестицій.

Інвестиції в проект, соціальні інвестиції для громади, робочі місця

Очікувані інвестиції в Юзівський проект на етапі геологічного вивчення складуть не менше 200 мільйонів доларів США.

У разі успіху та переходу до промислової розробки проект може принести мільярди доларів інвестицій, надходження в державний і місцеві бюджети в якості податків, створення нових робочих місць, розвиток супутніх галузей промисловості, як-то цементної, трубної, логістичної тощо.

Та вже на початку реалізації проекту, тобто задовго до комерційної розробки Юзівської ділянки, інвестори будуть підтримувати соціальні проекти в розмірі до 2 млн. доларів США на рік.

Після вивчення соціально-економічних показників регіону було затверджено Стратегію соціальних інвестицій, у якій визначено напрями інвестування: освіта, охорона здоров’я, захист оточуючого середовища, забезпечення доступу до чистої питної води, розвиток підприємництва, безпека дорожнього руху, громадська культура. Кошти виділяються як на розвиток інфраструктури окремих населених пунктів, так і на реалізацію більш масштабних проектів міжрайонного та обласного значення. У 2014 році затверджені і почали впроваджуватись проект місцевого рівня у Донецькій області і 8 проектів обласного значення на Харківщині. В Донецькій області сільському закладу освіти передано шкільний автобус для підвищення рівня безпеки руху, йде робота щодо укладання угод із покращання водопостачання.

У Харківській області планується за рахунок компанії купити і передати районним лікарням, сільським амбулаторіям і ФАПам медикаменти і обладнання для надання невідкладної медичної допомоги в Ізюмському і Барвінківському районах. Решта сім проектів, затверджених у Харківській області, будуть виконуватись громадськими організаціями у напрямах захисту оточуючого середовища, забезпечення доступу до чистої питної води, розвитку підприємництва, громадської культури.

Також реалізується програма стажувань студентів українських вищих навчальних закладів у компанії "Шелл" в Україні та проект Український інститут нетрадиційного газу

Принципи ведення діяльності

«Шелл» має великий досвід безпечної та успішної розвідки й видобутку природного газу в подібних проектах у всьому світі. Під час роботи на Юзівській ділянці «Шелл» буде застосовувати свої світові принципи операційної діяльності, спрямовані на захист водних ресурсів, якості повітря, дикої природи і спільнот.

Поряд із застосуванням власних принципів, «Шелл» працює у відповідності з місцевим законодавством.

Українське законодавство передбачає суворе регулювання питань, пов'язаних із захистом навколишнього середовища під час газовидобувної діяльності, у тому числі участь громадськості в цих процесах.

Також, «Шелл» дотримується принципів відкритості та прозорості. Для інформування місцевих громад, ЗМІ, недержавних громадських організацій ведеться широка інформаційно-освітня кампанія: регулярні семінари, публікації в ЗМІ, зустрічі з громадами.

Інструменти