Jump menu

«Шелл» в Україні

«Шелл» в Україні

Обрати іншу країну

Secondary Navigation | back to top

Main content |  back to top

Початок

Майже 200 років тому в дань моді на екзотичні предмети декору власник лондонської антикварної крамниці почав ввозити морські мушлі з Далекого Сходу. Підприємство Маркуса Самуеля заклало основи для процвітаючого експортно-імпортного бізнесу, яким згодом керували його сини Маркус-молодший та Сем. У той час нафта широко використовувалася для освітлення та як паливно-мастильні матеріали. Основним місцем розвитку галузі стало місто Баку, на той час Російська Імперія з розташованою в ньому природною гаванню та наявністю великих запасів високосортної нафти, що мали стратегічне значення.

Революція в галузі транспортування нафти

З появою у 1886 році двигуна внутрішнього згорання збільшилася потреба в транспортному паливі. Використовуючи досвід і навички в транспортній галузі, брати Самуель організували перевезення великих партій нафти на пароплавах. Перший рейс нафтового танкеру «Мюрекс» ознаменував революцію в галузі транспортування цієї сировини. У 1892 році «Мюрекс» був єдиним танкером, що проходив через Суецький канал. У 1897 році брати дали своєму підприємству назву «Шелл Транспорт та Трейдинг Компані», логотипом якої стала мушля мідії.

Як компанія стала «Ройял Датч Шелл»

Діяльність «Шелл Транспорт та Трейдинг Компані» на Сході та пошук нових ресурсів з метою зменшення залежності від Росії звели її з  компанією «Роял Датч Петролеум». У 1903 дві компанії об'єднали зусилля, аби протистояти домінуванню на ринку компанії «Стендард Ойл». У 1907 році відбулося повне злиття компаній в «Ройял Датч Шелл Груп». «Шелл» змінила логотип на стулкову мушлю - гребінець, який використовується і сьогодні.

До кінця 20-х років минулого століття  «Шелл» вийшла на перше місце серед нафтових компаній - на її частку доводилося 11% загальносвітового обсягу видобутку сирої нафти та 10% наливного тоннажу. 30-ті роки були найтяжчими. Активи компанії, що знаходилися в Мексиці, були арештовані, а під час націоналізації нафтових родовищ «Шелл» була вимушена піти на значні поступки уряду Венесуели. 

Розширення діяльності після закінчення війни

Після закінчення Другої світової війни стрімко зростала популярність автомобільного транспорту, тому «Шелл» почала розвивати діяльність в Африці та Південній Америці. Збільшилися обсяги та енергоефективність транспортування. У 1947 році «Шелл» пробурила першу рентабельну нафтову свердловину на шельфі Мексиканської затоки. До 1955 року кількість свердловин зросла до 300. У 1958 році почався видобуток нафти в Нігерії.

Нафтова криза

У 1969 році до влади в Лівії прийшов Каддафі, скоротивши виробництво нафти та підвищивши ціни. Інші виробники загрожували зробити те саме, і війна Судного дня в 1973 році довершила картину кризи. Протягом кількох тижнів країни ОПЕК у чотири рази підвищили ціни на нафту і оголосили двомісячний бойкот. Для економіки західних країн наслідки були катастрофічними.

Освоєння нових ресурсів

70-і роки відомі тим, що «Шелл» стала освоювати нафтові родовища в Північному морі та Південній Америці. Такі нововведення, пов'язані з труднощами та значними витратами, в перспективі повинні були виправдати себе, враховуючи скорочення поставок нафти з Близького Сходу. У 1978 році «Шелл» завершила будівництво найвищої бурової та добувної платформи Cognac (1 100 футів) в Мексиканській затоці.

Розширення діяльності

Починаючи з середини 90-х років, зважаючи на підвищення значущості питань охорони навколишнього середовища, громадськість зосередила особливу увагу на нафтовій галузі. «Шелл» почали критикувати у зв'язку з намірами затоплення платформи «Брент Спар» (Brent Spar). «Шелл» зіткнулася з певними труднощами і в Нігерії. На початку нового тисячоліття  «Шелл» стала розширювати свою діяльність в російсько-китайському напрямку.

У 2005 році після комплексної реорганізації була створена нова, єдина корпоративна структура. «Шелл» як і раніше входить до числа лідерів нафтогазової галузі. Ми зацікавлені в виробництві продукції на основі технологій зріджування природного газу та газорідинної конверсії. Крім того, ми беремо участь в розробці біологічного палива та проектах використання енергії вітру.

Інструменти

place Holder
place Holder